MEMORIÁL JOSEFA VOLNÉHO

Výstřižek.PNG

Josef Volný

14. ledna 1920 – 20. března 1996

Každoroční zimní turnaj mužů, Memoriál Josefa Volného, se v Jihlavě koná již dlouhá léta. Pravidelně jej navštěvují týmy z různých koutů republiky, a také se často těší značné divácké účasti.

A kdo to vlastně Josef Volný byl?

Josef Volný, dlouholetý trenér a předseda oddílu, je zcela jistě tou nejvýznamnější postavou v historii našeho oddílu. Vedl jej právě v době, kdy národní házená v Jihlavě dosahovala svých největších úspěchů.

Narodil se v obci Římovice nedaleko Golčova Jeníkova. V mládí navštěvoval jihlavské gymnázium, po maturitě odešel studovat filozofickou fakultu. Po roce 1939, kdy byly v Československu nacisty zavřeny všechny vysoké školy, musel studium přerušit a odcestovat do říšského Německa, kde byl pracovně nasazen. Po skončení 2. sv. války se vrátil do Čech a zaměstnal se jako výpravčí u Československých drah, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu.

Josef Volný byl po celý život vášnivým sportovcem. Byl členem několika oddílů Sokola, mj. i oddílu hokeje, avšak nejvýraznější stopu zanechal právě v oddílu národní házené. Po konci hráčské kariéry začal působit jako trenér, později i jako předseda. Věnoval se především mládeži, a právě pod jeho vedením vyrostla „zlatá generace“ jihlavské národní házené. Jména jako Pospíchal, Zadražil, Hruška, Kumbár, Míča a spousta dalších, která jsou známa v oddílech po celé republice, patří právě jeho svěřencům.

V době jeho působení v oddílu dosáhly týmy Jihlavy velkého množství úspěchů.

• Ženy se 3x staly mistryněmi republiky, v sezonách 1957/58, 1958/59 a 1978/79.

• Dorostenci v sezoně 1953/54 taktéž.

• Starší žáci se mistry stali dokonce 5x (1960/61, 1961/62, 1970/71, 1972/73 a 1978/79).

• Muži sice titul Mistra ČR nikdy nezískali, avšak dlouhá léta působili v 1. lize a platili za jeden z nejkvalitnějších týmů v republice.

Areál v ulici Plk. Švece, kde dnes Autonot hraje, patřil a stále patří k těm největším v republice. V dobách největší slávy jihlavské házené ho navštěvovalo až několik tisíc diváků, v té době tak šlo vedle hokejové Dukly o druhý nejnavštěvovanější sportovní tým v Jihlavě. Málokdo však dnes ví, že to byl právě Josef Volný, který se v 70. letech významnou měrou zasloužil o vznik tohoto areálu.

Divoké devadesátky amatérským sportům příliš nepřály a zájem o národní házenou v Jihlavě začal upadat. Josef Volný však stále věřil v budoucnost oddílu, a i na sklonku života náš oddíl neúnavně propagoval. Sužovala ho však dlouhá nemoc, které v roce 1996 podlehl.

Dnes již můžeme říci, že náš tým má bohatou a úspěšnou historii právě díky Josefu Volnému. A z toho důvodu nese tento memoriál jeho jméno.